W niedzielę, 27 kwietnia 2025 roku, Dom Strażaka w Korczynie stał się tętniącym sercem ludowej tradycji Podkarpacia. Odbył się tu XXII Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej „Kropa”, wydarzenie, które od lat chroni, dokumentuje i promuje autentyczny śpiew oraz muzykę ludową regionu.
Przegląd otworzyła Zastępca Wójta Katarzyna Urbanek. Konferansjerską stroną zajął się tradycyjnie Stanisław Jaskułka - doświadczony polski aktor teatralny i filmowy, który z powodzeniem łączy karierę artystyczną z działalnością konferansjerską, szczególnie w wydarzeniach o charakterze ludowym.
Po zakończeniu przesłuchań konkursowych sceną zawładnęli Karczmarze – gwiazda wieczoru. Uroczystość wręczenia nagród była niezwykle podniosła – wyróżnienia najlepszym artystom i zespołom wręczali Wójt Gminy Korczyna Grzegorz Półchłopek oraz Aleksandra Prugar, pełniąca obowiązki dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie. Komisja konkursowa w składzie: dr Tadeusz Łopatkiewicz, Maria Kula i Ewa Chrobak ciężko pracowała nad najbardziej właściwym i sprawiedliwym werdyktem.
Szczególnym i wzruszającym momentem wydarzenia była wizyta Marka Jastrzębskiego, emerytowanego dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, który pojawił się wraz z małżonką. Jego obecność była symbolicznym ukłonem w stronę tych, którzy przez lata budowali siłę i rangę przeglądu. Pamiątkową statuetkę otrzymał z rąk Wójta Grzegorza Półchłopka również jego poprzednik Jan Zych - inicjator przeglądu w Korczynie.
Organizatorami wydarzenia byli Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie oraz Gmina Korczyna. Dzięki ich zaangażowaniu możliwe było stworzenie wydarzenia, które łączy pokolenia i przypomina o bogactwie dziedzictwa naszych przodków.
Nie sposób nie wspomnieć o osobach i instytucjach, których pomoc uczyniła „Kropę” jeszcze piękniejszą. Szczególne podziękowania należą się Pani Marii Jakubik, przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Korczynie, za pomoc w rozdysponowaniu poczęstunku dla uczestników przeglądu.
Wyrazy wdzięczności kierujemy również do Ochotniczej Straży Pożarnej w Korczynie, która jak zawsze niezawodnie udostępniła przestronne pomieszczenia Domu Strażaka.
Urokliwą dekorację sali zawdzięczamy zaś pięknym kwiatom dostarczonym przez Gospodarstwo Państwa Gonetów z ulicy Ogrodowej w Korczynie – ich kolorowe kompozycje nadały całemu wydarzeniu blasku.
Sprawna realizacja przeglądu to zasługa oddanej ekipy technicznej i organizacyjnej. Rafał Czapor odpowiadał za transmisję online, Krzysztof Wojnar za światło i dźwięk, natomiast pomocą techniczną służyli Waldemar Kijowski i Henryk Pelczar. Nad sprawami biurowymi czuwały Katarzyna Kasprzyk i Oliwia Cieplik. Ich zaangażowanie i profesjonalizm sprawiły, że wydarzenie przebiegło płynnie i w serdecznej atmosferze. Za dokumentację fotograficzną wydarzenia odpowiadała Joanna Szopa i to własnie jej zdjęcia można zobaczyć w fotorelacji z przeglądu.
Serdecznie dziękujemy i gratulujemy Zespołowi Ludowemu Korczyna, zarówno grupa śpiewacza męska jak i żeńska zdobyły II miejsca w kategorii zespołów śpiewaczych!
XXII edycja „Kropy” po raz kolejny pokazała, że tradycja ludowa jest wciąż żywa i potrafi jednoczyć ludzi wokół wspólnych wartości. Jak przypomniał cytat Oskara Kolberga, który towarzyszył wydarzeniu: „Naród, który traci swoją przeszłość, traci zarazem swą przyszłość.” Dzięki takim inicjatywom jak korczyńska „Kropa” możemy być pewni, że nasze dziedzictwo pozostanie żywe i inspirujące także dla kolejnych pokoleń.